Ktorá laserová operácia očí je najbezpečnejšia?

21. augusta 2018, nixi, Nezaradené

Rozmýšľate nad laserovou operáciou očí, no neviete, ktorú si vybrať?

Na trhu je niekoľko rozličných druhov laserových operácií očí, no v zásade sú na výber 2 hlavné typy metód, a to povrchové a hĺbkové metódy operácie očí. Keďže nie všetky metódy sú vhodné pre všetkých pacientov, váš lekár by mal zvážiť, ktorá metóda je pre vás najvhodnejšia a tú vám odporučiť. Pred každou operáciou by ste mali byť lekárom dôkladne informovaní o možných rizikách, ktoré sú s danou operáciou spojené.

Aký je rozdiel medzi povrchovou a hĺbkovou metódou?

Zásadný rozdiel spočíva v tom, že pri povrchových metódach sa korekcia dioptrií deje len na povrchu rohovky. Epitel, čo je povrchová mäkká vrstva sa pri metóde LASEK po aplikácii špeciálneho roztoku jemne odpreparuje. Následne sa vykoná samotná laserovú operácia, pričom epitel sa obnoví v priebehu 7 -10 dní po operácií.

Pri hĺbkových metódach LASIK sa využívajú dva lasery a to femtosekundový a excimerový. Pomocou femtosekundového laseru sa vytvorí tzv. lamela (flap), ktorú očný chirurg odklopí na stranu. Následne na rohovku pôsobí excimerový laser, ktorý odstráni dioptrickú chybu. Na záver operácie chirurg rohovkovú lamelu priklopí naspäť.

Toto sú rozdiely vo výkone daných laserových operácií. Aký je však skutočný rozdiel, ktorý ma vplyv na pacienta?

Metóda LASIK bola schválená FDA (obdoba nášho Ministerstva zdravotníctva) v USA v roku 1995. LASIK v podstate schválil tým pracovníkov, ktorý vtedy viedol Dr. Morris Waxler. A práve Dr. Waxler sa v roku 2010, teda po 15 rokoch od schválenia tejto metódy, postavil proti týmto zákrokom, spísal petíciu a vyzval úrad FDA, aby operácie metódou Lasik zakázal. Dôvodom sú závažné komplikácie u pomerne vysokého percenta pacientov. Píše sa o tom aj v tomto článku: https://www.mddionline.com/lasik-fight-fda-can%E2%80%99t-ethically-win

Dr. Waxler upozorňuje, že metóda LASIK poškodzuje zdravú rohovku. Lamela (flap), ktorá sa pri operácií vytvára femtosekundovým laserom sa totiž už nikdy stopercentne nezahojí. To znamená, že neprirastie naspäť. Oči sú tak náchylne na zápaly a pri úraze očí (napr. tvrdý náraz lopty) môže prísť k trvalému poškodeniu rohovky a jej následnej transplantácií.

Na Slovensku sa však zatiaľ o týchto rizikách veľa nehovorí. Bude pravdepodobne za tým aj fakt, že laserové operácie očí sa stali pre očné kliniky veľkým biznisom. Na druhej strane sa veľmi propaguje, že LASIK je bezbolestná a novodobá metóda. Dôvod prečo je LASIK bezbolestný je ten, že vo vnútri rohovky, kde sa korekcia vykonáva, nie sú nervové zakončenia.

Proti laserovej operácií očí LASIK sa v Amerike konajú protesty. O komplikáciách spôsobených LASIKom sa píše aj na tejto stránke: http://lasikcomplications.com/

Máte teda na laserovú operáciu očí radšej zabudnúť?

Nie tak celkom. Pred LASIKom sa vykonávala metóda LASEK (a dodnes sa vykonáva), ktorá je osvedčená a pre pacienta predstavuje najmenšie riziko akýchkoľvek komplikácií.

Navyše pri metóde LASEK sú dlhodobo najstabilnejšie pooperačné výsledky, je pri nej menšie riziko výskytu pooperačných komplikácií a v prípade ich objavenia oveľa jednoduchší manažment s takmer 100% pravdepodobnosťou vyliečenia.

Technológia LASEK sa využíva už vyše 20 rokov a prináša so sebou mnoho výhod:

LASEK má jednu nevýhodu. Keďže sa táto operácia vykoná len na povrchu rohovky, kde je najviac nervových zakončení, prináša so sebou aj pár dní diskomfortu, zvyčajne 2 – 3. Ten sa prejavuje rezaním očí, slzením, prípadne pocitom cudzieho telieska v oku. Určite to však stojí za výsledok, ktorým je ostrý zrak a život bez okuliarov alebo šošoviek. Navyše, táto metóda je aj cenovo dostupnejšia, keďže využíva len jeden typ laseru – excimerový.

Laserovú operáciu očí si dobre zvážte a myslite aj na riziká, ktoré so sebou prináša. Nevravte, že vám sa nemôže nič stať a radšej sa s očnými lekárom poraďte o všetkých možných komplikáciách.